RSS

Bravo Dinamo !!!

28 Aug

Dinamo Bucureşti le-a dat o palmă fanilor care au intrat pe pista de atletism la meciul tur cu Slovan Liberec şi care nu au fost în stare să înţeleagă faptul că meciuri proaste se mai întâmplă. Jucătorii dinamovişti au demonstrat, cu o dăruire alimentată şi de o primă consistentă, că partida din Ştefan cel Mare a fost un accident nefericit şi au reuşit să întoarcă rezultatul de la „masa verde”. După primele 90 de minute jucate în Cehia, Dinamo a condus Slovan Liberec cu scorul de 3-0 şi ar fi fost calificată direct dacă nişte fani nu s-ar fi simţit mai presus de clubul pe care ar trebui să îl susţină.Dinamo - Gol Kone !!!Dinamo, joi seara, a fost reprezentată, pe tabela de marcaj, de Marius Niculae şi Andrei Cristea, iar în tribune de câţiva fani plini de optimism, care s-au deplasat în Cehia şi şi-au încurajat echipa deşi calificarea părea de domeniul fantasticului.Dinamo s-a luptat şi în cele două reprize de prelungiri, însă oboseala şi-a spus cuvântul, iar meciul, cu un total de 35 de şuturi spre poartă, a ajuns la penalty-uri, unde „câinii roşii” s-au impus cu scorul de 9-8. Marius Niculae a deschis seria penalty-urilor cu un gol pentru Dinamo, învingându-l iar pe Hauzr. Cehii au înscris şi ei, iar seria penalty-urilor a ajuns la „moarte subită”, unde o ratare echivalează de cele mai multe ori cu o eliminare.Scenariul se repetă şi la poarta lui Matache. Molinero execută la vinclu, iar ultimul jucător de câmp al lui Slovan Liberec ratează şi trimite Dinamo în Europa League!